Jump to content
The World News Media

Σάββατο 28 Μαΐου 2016 - Έπεσαν στο λαιμό του Παύλου και τον φιλούσαν τρυφερά.—Πράξ. 20:37


Queen Esther

Recommended Posts

  • Member

DT !!.jpg

DT------.jpg

Έπεσαν στο λαιμό του Παύλου και τον φιλούσαν τρυφερά.—Πράξ. 20:37

Οι επίσκοποι περιοχής και οι σύζυγοί τους θεωρούνται συνήθως πνευματικά ισχυροί Χριστιανοί που αντέχουν κάτω από πίεση. Αυτό είναι αλήθεια, αλλά χρειάζονται και εκείνοι ενθάρρυνση και συνεργασία στη διακονία, και έχουν ανάγκη να τους συμπεριλαμβάνουμε σε κάποιες ψυχαγωγικές μας δραστηριότητες. Τι μπορούμε να κάνουμε αν αρρωστήσουν και μπουν στο νοσοκομείο, ίσως για κάποια εγχείρηση ή άλλη θεραπεία; Πόσο εμψυχώνονται όταν οι ντόπιοι αδελφοί και αδελφές τούς βοηθούν στις ανάγκες τους και τους δείχνουν προσωπικό ενδιαφέρον! Μπορούμε να φανταστούμε πόσο πρέπει να νοιαζόταν «ο αγαπητός γιατρός», ο Λουκάς—ο συγγραφέας του βιβλίου των Πράξεων—για τον Παύλο και άλλους περιοδεύοντες αδελφούς. (Κολ. 4:14· Πράξ. 20:5–21:18) Οι περιοδεύοντες επίσκοποι και οι σύζυγοί τους χρειάζονται καλούς φίλους και τους θεωρούν πολύτιμους. Ένας επίσκοπος περιοχής έγραψε: «Οι φίλοι μου καταλαβαίνουν πότε χρειάζομαι ενθάρρυνση. Μου κάνουν διορατικές ερωτήσεις, και έτσι μπορώ να τους ανοίγω την καρδιά μου. Και μόνο που κάθονται να με ακούσουν, με βοηθούν πολύ». w14 15/9 5:13, 14

 

Link to comment
Share on other sites


  • Views 202
  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Έπεσαν στο λαιμό του Παύλου και τον φιλούσαν τρυφερά.—Πράξ. 20:37 Οι επίσκοποι περιοχής και οι σύζυγοί τους θεωρούνται συνήθως πνευματικά ισχυροί Χριστιανοί που αντέχουν κάτω από πίεση. Αυτό είνα

Posted Images





×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Service Confirmation Terms of Use Privacy Policy Guidelines We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.