Jump to content
The World News Media

Γιε μου, μην ξεχνάς το νόμο μου, και η καρδιά σου ας τηρεί τις εντολές μου.—Παρ. 3:1.


Queen Esther

Recommended Posts

  • Member

Early starting with Jehovahs word....jpg

PREACHING  LITTLE  BOY  -----------  WOW  !!.jpg

Γιε μου, μην ξεχνάς το νόμο μου, και η καρδιά σου ας τηρεί τις εντολές μου.—Παρ. 3:1.

http://wol.jw.org/el/wol/dt/r11/lp-g/2016/7/19

Κάποια στιγμή, τα παιδιά σας θα χρειαστεί να πάρουν την προσωπική τους απόφαση όσον αφορά το ποιον θα υπηρετούν. Μη νομίζετε ότι θα απορροφήσουν αυτομάτως την πίστη σας, όπως ένα σφουγγάρι ρουφάει το νερό. Πρέπει να κάνουν την αλήθεια κτήμα τους. Αν φαίνεται ότι το παιδί σας δυσκολεύεται να το κάνει αυτό, γιατί να μην ξαναρχίσετε από τα στοιχειώδη; Βοηθήστε το να σκεφτεί ερωτήσεις σαν και αυτές: «Πώς μπορώ να ξέρω εγώ ότι υπάρχει Θεός; Τι πείθει εμένα ότι ο Ιεχωβά Θεός με θεωρεί πολύτιμο; Γιατί πιστεύω ότι οι κανόνες του Ιεχωβά είναι για το δικό μου καλό;» Δείξτε ότι είστε καλός ποιμένας καθοδηγώντας με υπομονή το παιδί ή τα παιδιά σας ώστε να αποδείξουν στον εαυτό τους ότι η οδός του Ιεχωβά είναι η καλύτερη οδός ζωής. (Ρωμ. 12:2) Όλοι οι αληθινοί Χριστιανοί θέλουν να μιμούνται τον Υπέρτατο Ποιμένα. (Εφεσ. 5:1· 1 Πέτρ. 2:25) Ιδιαίτερα οι γονείς χρειάζεται να γνωρίζουν ποια είναι η εμφάνιση του ποιμνίου τους—των πολύτιμων παιδιών τους—και να κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν για να τα οδηγήσουν στις ευλογίες που τους επιφυλάσσει ο Ιεχωβά. w14 15/9 3:17, 18

Link to comment
Share on other sites


  • Views 270
  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images





×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Service Confirmation Terms of Use Privacy Policy Guidelines We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.