Jump to content
The World News Media

Παρέμεινε σταθερός σαν να έβλεπε τον Αόρατο.—Εβρ. 11:27.


Queen Esther

Recommended Posts

  • Member

ER  BLIEB  STEHEN  -  ALS  SÄHE  ER  DEN  UNSICHTBAREN  !!!!.jpg

Παρέμεινε σταθερός σαν να έβλεπε τον Αόρατο.—Εβρ. 11:27.

http://wol.jw.org/el/wol/dt/r11/lp-g/2016/8/7

Ο Φαραώ ήταν ένας τρομερός κυβερνήτης τον οποίο οι Αιγύπτιοι θεωρούσαν ζωντανό θεό. Φανταστείτε, λοιπόν, πώς ένιωσε ο Μωυσής όταν ο Ιεχωβά τού είπε: «[Θα] σε στείλω στον Φαραώ, και εσύ θα βγάλεις το λαό μου, τους γιους του Ισραήλ, από την Αίγυπτο». (Έξοδ. 3:10) Ο Μωυσής πήγε στην Αίγυπτο, διακήρυξε το άγγελμα του Θεού και ήρθε αντιμέτωπος με την οργή του Φαραώ. Αφού έπληξαν τη χώρα εννιά πληγές, ο Φαραώ τον προειδοποίησε: «Πρόσεχε! Μην προσπαθήσεις να ξαναδείς το πρόσωπό μου, επειδή την ημέρα που θα δεις το πρόσωπό μου θα πεθάνεις». (Έξοδ. 10:28) Προτού αποχωρήσει, ο Μωυσής προφήτευσε ότι ο πρωτότοκος γιος του βασιλιά θα πέθαινε. (Έξοδ. 11:4-8) Έπειτα, είπε σε κάθε οικογένεια Ισραηλιτών να σφάξουν ένα κατσίκι ή ένα κριάρι—το ιερό ζώο του αιγυπτιακού θεού Ρα—και να τινάξουν το αίμα του στους παραστάτες και στο ανώφλι της πόρτας τους. (Έξοδ. 12:5-7) Πώς θα αντιδρούσε ο Φαραώ; Ο Μωυσής δεν φοβόταν. Γιατί; Η απάντηση βρίσκεται στα λόγια του σημερινού εδαφίου. w14 15/4 2:1, 2

Link to comment
Share on other sites


  • Views 293
  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Popular Days

Posted Images





×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Service Confirmation Terms of Use Privacy Policy Guidelines We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.